İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e ‘Vahdettin’e Hakaret’ Soruşturması

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer hakkında ‘Osmanlı ve son padişah Vahdettin’e hakaret’ etmek gerekçesiyle İçişleri Bakanlığı’nca soruşturma başlatıldı.

İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıldönümü olan 9 Eylül’de düzenlenen törende konuşma yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Atatürk’ten alıntı yaptığı sözlerle son padişah sultan Vahdettin’i eleştirdi.

Sözcü gazetesinden İsmail Saymaz’ın haberine göre, iki müfettiş görevlendiren bakanlık, Soyer’in Osmanlı Devleti’ni ve yöneticilerini hedef gösterdiği, kişinin hatırasına hakaret, halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçlarını işlediği iddia edildi.

İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişliği’nin 16 Kasım’da İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne gönderdiği yazıda başkan Tunç Soyer’in 9 Eylül’de yaptığı konuşmanın kayıtları istendi.

Soyer törende yaptığı konuşmada hangi ifadeleri kullanmıştı

Soyer’in Atatürk’ten alıntı yaptığı konuşması şu şekildeydi: 

“100 yıl önceydi. Bu toprakları yönetenler gaflet, delalet ve hatta hıyanet içindeydi. Gençler, kadınları, çocukları, geleceği hiç düşünmediler. Sadece saraylarındaki saltanatı korumak için bütün bir milleti ateşe attılar. İnsanlık onurumuzu, bağımsızlık tutkumuzu ve yaşam hakkımızı ayaklar altına aldılar ve teslim oldular” 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x