Zombi Geyik Hastalığı Nedir? İnsana Geçer Mi?

Zombi geyik hastalığı, kronik zayıflama hastalığı (CWD) olarak da bilinir, beyin ve sinir sistemini etkileyen bulaşıcı bir hastalıktır. İlk olarak 1981 yılında Kuzey Amerika’da yabani geyiklerde tanımlanmıştır. O zamandan beri, Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya’da geyik, bizon, sığır ve diğer hayvanlarda da görülmüştür.

CWD, prion adı verilen anormal proteinlerin neden olduğu bir hastalıktır. Prionlar, normal proteinlerin yapısı bozulmuş bir versiyonudur. Bu bozulmuş proteinler, hücrelere zarar vererek ve sonunda öldürerek çoğalabilir.

CWD’li hayvanlar genellikle halsizlik, salya akıtma, koordinasyon eksikliği, kilo kaybı ve davranış değişiklikleri gibi semptomlar gösterir. Bazı hayvanlar, aşırı saldırganlık, paranoya veya demans gibi daha ciddi semptomlar da gösterebilir.

ZOMBİ GEYİK HASTALIĞI İNSANLARA BULAŞIR MI?

CWD, enfekte hayvanların eti veya tükürük yoluyla yayılabilir. Hastalık, enfekte hayvanları avlayan veya onlara yakın yaşayan insanlara da bulaşabilir. CWD, kesin bir tedavisi yoktur. Hastalık ilerledikçe, enfekte hayvanlar genellikle açlıktan veya enfeksiyonlardan ölür.

CWD, insanlar için potansiyel bir sağlık riskidir. Hastalık, beyin ve sinir sistemini etkileyen bir prion hastalığı olan Creutzfeldt-Jakob hastalığı (CJD) ile ilişkilendirilmiştir. Ancak, CWD’nin insanlara bulaştığına dair kesin bir kanıt yoktur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir