Altın sahipleri ters köşe oldu: Beklenenin 4 katı açıklandı! Altın fiyatlarını uçuracak haber…

Son yıllarda arzulanan yükselişlerin yaşanmaması nedeniyle büyük bir hayal kırıklığına uğrayan altın sahipleri, uzun süredir bekledikleri haberleri bugün peş peşe almaya başladı.

Uluslararası piyasalarda altın fiyatlarını etkileyen faktörlerin başında gelen ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz kararları hakkında, bugün açıklanan enflasyon verisiyle birlikte geleceğe yönelik net bir tablo ortaya çıkarken, ons altın fiyatlarında dakikalar içerisinde rekor yükseliş yaşandı.

ENFLASYON VERİLERİNİN ARDINDAN FAİZ KARARI ORTAYA ÇIKTI

ABD’de ekim ayı enflasyon verisi beklentilerin altında gelirken, bu tablo artık Fed’in faiz artırmayacağına yönelik beklentilerin kesinleşmesi şeklinde değerlendirildi ve altın tarafında büyük bir heyecan yarattı.

Son 2 toplantıda faiz artırmayan ABD Merkez Bankası’nın mevcut enflasyon verileri karşısında artık faizleri uzun bir süre 5.25-5.50 seviyelerinde bırakacağı tahmin edilmekte.

ALTIN FİYATLARI DAKİKALAR İÇİNDE UÇUŞA GEÇTİ

Yaşanan bu gelişmelerin ardından altına yönelik bir talep patlaması yaşanırken, xauusd paritesi dakikalar içerisinde 25 doların üzerinde yükseldi.

Bu haberler altın tarafında geleceğe yönelik olumlu bir hava yaratılmasına neden olurken, altın sahiplerine asıl müjdeli haberi dünyaca ünlü banka UBS verdi.

İsviçre merkezli UBS, Fed’in faiz kararları hakkında oldukça iddialı açıklamalarda bulunarak, piyasa beklentilerinin 4 kat üzerinde bir faiz indirimi gerçekleşeceğini duyurdu ve altın fiyatlarında sert yükselişin kapıda olduğunu belirtti.

DÜNYACA ÜNLÜ BANKA AÇIKLADI: 2024’TE ALTIN REKOR KIRACAK

UBS Yatırım Bankası stratejistleri, Fed’in gelecek yıl faiz oranlarını 275 baz puan düşüreceğini tahmin ettiklerini belirtti.

Bu oran, küresel piyasaların 2024’te yaşanacak faiz indirimlerine yönelik fiyatlandırmalarının yaklaşık dört kat üzerinde.

Başka bir deyişle ABD Merkez Bankası’nın UBS’e göre 2024 yılı bitimine kadar 5.25-5.50 seviyesinde olan faiz oranlarını 2.50-2.75 düzeyine indirmesi, uzmanlara göre altın fiyatlarında tarihi zirvelerin yaşanmasına neden olacak.

Stratejist Baweja, UBS’nin Londra ofisinde verdiği bir röportajda, “Bu zamanın neden bu kadar farklı olduğuna dair koşulları göremiyoruz. Enflasyon hızla normalleşiyor ve Mart ayına geldiğimizde Fed çok yüksek reel oranlara bakıyor olacak” dedi.

FED YENİ YILDA 275 BAZ PUAN FAİZ İNDİRECEK

Stratejistler, gösterge federal fon oranının 2024 yılı sonunda yüzde 2,5 ile yüzde 2,75 arasına düşmesini bekliyor ve nihai faiz oranının 2025 yılı başında yüzde 1,25 seviyesinde olmasını bekliyor. Görüşler, ABD ekonomisinin ikinci çeyreğe kadar resesyona gireceği beklentisine dayanıyor.

Özellikle bu raporun yayımlanmasından kısa bir süre sonra, rapordaki verileri destekleyecek nitelikte ABD enflasyon verilerinde iyimser sonuçların gelmesi, yatırımcıları bir an önce pozisyon almaya itti ve altın fiyatlarında kısa süreli bir talep şoku yaşandı.

DUYANLAR ALTIN ALMAYA KOŞTU

Ekonomistler, beklentilerin gerçekleşmesi halinde 2024 yılında emtia fiyatlarının çok hızlı bir şekilde yükselebileceği uyarısında bulunurken, dolar endeksinde ciddi bir gerilemenin kapıda olduğunun altını çizdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x